„Uz katras puķes kāda dvēsele”

21. martā, pieminot 25. marta deportācijas, ar 6. – 12. klašu skolēniem klases stundā sarunājās aktieris Kaspars Pūce, Latvijā slavenākais Ziemassvētku vecītis. Uz tikšanos ar mākslinieku bija uzaicināti arī no mūsu novada uz Sibīriju un Tālajiem Austrumiem izsūtītie vaiņodnieki.
Ar interesi un uzmanību visi klausījās par “Pūcesbērna patiesajiem piedzīvojumiem Padomijā” – rakstnieka bērnības atmiņas kā aizraujošu stāstu, kurā bērna acīm skatīta reālā dzīve izsūtījumā -notikumi, bērnības draugi, apkārtējie pilsētiņas ļaudis, skolas gaitas Tālajos Austrumos, piedzīvojumi, atgriežoties Latvijā.
Aktieris atzīst, ka pieaugušajiem bija citādi: viņiem bija netaisnības un pazemojumu apziņa, sāpes par izpostīto dzīvi, viņiem bija jārūpējas par to, kā izdzīvot, bet “mēs dzīvojām, pateicoties mammas optimismam, turklāt viņa ar savu optimismu centās uzmundrināt vēl daudzus citus”.
Skolas bibliotēka saņēma dāvanu – Kaspara Pūces bērnības atmiņu grāmatu “Pūcesbērna patiesie piedzīvojumi Padomijā”.

25_marts

Attēli (foto: V.Ludviķis)

„Uz katra smilšu grauda asaras,
Uz katras puķes kāda dvēsele,
Zem katra akmens bēda palikta,”

25. marta rītā pie piemiņas akmeņiem deportāciju upuriem Vaiņodes dzelzceļa malā un Vībiņu centrā izsūtīto piemiņu dzejā godināja 9. klases skolēni Deivids Vaitkus, Deniss Pumpurs, Niks Davidenko, Kristers Plūme, valsts karogus nolieca Vaiņodes vidusskolas jaunsargi Dainis Tolčejevs, Laima Mangaude, Sandis Djablovs, Valters Kapitanskis.
Novada domes priekšsēdētājs Visvaldis Jansons savā runā apliecināja cieņu to daudzo Latvijas cilvēku sāpēm, bezspēcībai pārspēka priekšā un spēkam atgriezties, un dzīvot savā zemē, atgādināja, cik svarīga ir vēsturiskā apziņa, lai nekad neatkārtotos „melnās svītras” mūsu kalendāros.

 

 

IMG_0023

IMG_0034

Attēli (foto: V.Ludviķis)

Author: Armands Radzuška