Iznākusi novada vēsturisko notikumu apkopotā grāmata – “Dzimtais novads ir logs uz pasauli”
Vaiņodes, Vībiņu, Embūtes, Dēseles, Elkuzemes un apkārtnes notikumi dažādos laika griežos
Novembrī, Valsts svētkos, mums bija paredzēts piedzīvot kādu īpašu notikumu. Ne tikai atzīmēt Latvijas valsts 102. dzimšanas dienu, bet arī iepazīstināt novadniekus ar kādu pavisam īpašu dāvanu – Vaiņodes novada vēsturisko notikumu apkopojumu grāmatas veidolā. Tas uz kādu brīdi atceļas, taču kolīdz tas būs iespējams, sarīkosim skaistus grāmatas atvēršanas svētkus un vēsturisko fotogrāfiju foto izstādi.
Īsumā par grāmatu – 383. lapaspuses biezā grāmata atklāj dažādus notikumus, kas laika gaitā ir risinājušies Vaiņodē un tuvējā apkārtnē. Apkopotie stāsti ļauj iztēloties, cik mainīga un notikumiem bagāta bijusi šī novada vēsture un cik nozīmīgus pagātnes stāstus glabā ikviena iela, ēka, vieta un cilvēki. Šajā grāmatā izceltas interesantas epizodes no sabiedriskās dzīves, saimnieciskās dzīves, kultūras, veselības aprūpes, dabas vides, kara laika un okupācijas, spilgti atainota dzīve dažādos politiskajos režīmos. Grāmatas pamatā izmantoti rakstītie avoti no dažnedažādiem laikrakstiem un publikācijām. Daudzi Vaiņodes novada iedzīvotāji grāmatā, iespējams, atradīs savu senču, skolu, viensētu un citu apkārtnes pieminējumu. Savukārt, grāmatā publicētās personas nav tikušas pieminētas ar nolūku, galvenais mērķis ir sākotnēji iegūstamā informācija no raksta, kas, galvenokārt, atspoguļo kādu konkrētu vēstures epizodi. Iepazīsimies ar to kā Vaiņode trīsdesmitajos gados prasa sev pilsētas tiesības, kā 1933. gadā Embūtes izglītības iestāde beidzot sagaida elektrību, 1938. gadā zemnieku saražotā darba augļu ir tik daudz, ka viņi Elkuzemes stacijā lūdz izbūvēt papildus sliedes, kā vairāki tūkstoši cilvēku Līgo svētkos pulcējās Embūtē, kā mūsu varonīgie ugunsdzēsēji steidza glābt ugunsnelaimēs ne tikai pagastā, bet arī Lietuvā, kādi notikumi risinājušies Vaiņodes lidlaukā un kādus stāstus glabā Vaiņodes garnizons, kāds bija Bātes vasarnīcu rajons, kā dzīvoja mūsu pagasta ziņnesis un kas tik viņam nebija jādzird. Vai zinājāt, ka sešdesmitajos gados Vaiņodes strādnieku ciematā nemitīgi pieaug un nu jau šeit ir ap 80 televizoru, ka Vaiņodē bija viens no modernākajiem lauku universālveikaliem Latvijā? Grāmatā varēs iepazīties ar šiem un vēl daudziem citiem notikumiem.
Kāds no grāmatas uzzinās kādu vēl nezināmu notikumu, kāds cits priecāsies par fotogrāfijām, kādam tā būs iespēja sākt dialogu un dalīties ar paša piedzīvotām atmiņām, kāds būs gatavs visu apstrīdēt un likt galdā citus faktus. Un ja tā, tad šī grāmata mērķi būs sasniegusi – būs ieinteresējusi cilvēkus runāt, domāt, izzināt, saprast.
Grāmatu šobrīd iespējams iegādāties Jumavas grāmatnīcās, kā arī grāmatnīcās interneta vidē (sekojiet līdzi aktuālākai informācijai valstī, saistībā ar vīrusa izplatību grāmatnīcas strādā tikai interneta vidē!). Tāpat grāmata atrodama Vaiņodes un Vībiņu bibliotēkās.
Janvārī, iespējams, tikai februārī, grāmatu būs iespējams iegādāties arī Vaiņodē, tūrisma informācijas centrā, kolīdz tas būs atļauts, saistībā ar valdības noteikumiem par vīrusa izplatības ierobežošanu. Sekosim līdzi informācijai un kolīdz tas būs atļauts, būs pieejama informācija.
ĻOTI lielu PALDIES gribu pateikt Andrim Šulcam. Paldies, ka bijāt īstajā vietā un laikā. Paldies, ka tiešā vai netiešā veidā devāt motivāciju izzināt un uzzināt Vaiņodes un apkārtnes vēsturi. Paldies par informāciju un fotogrāfijām, tās grāmatas tapšanas laikā noderēja!
PALDIES Vaiņodes novada pašvaldībai un apgādam “Jumava” par uzticēšanos un iespēju sadarboties, realizējot šo ideju taustāmā formātā!
Grāmata nav tikai ceļojums Vaiņodes un apkārtnes pagātnē, tā drīzāk kalpos kā vēstījums mūsu nākotnei.
Ilze Strēle, Vaiņodes novada tūrisma speciāliste