Dzelzceļa piketam Vaiņodē – 20!

Slavenais Vaiņodes pikets, kas vēsturē iegājis kā visilgākās barikādes pēc neatkarības atjaunošanas, sākās pirms 20 gadiem – 1997. gada 17. jūnijā, kad protestējot pret pasažieru pārvadājumu pārtraukšanu dzelzceļa posmā Liepāja – Vaiņode, vairāki simti vietējo iedzīvotāju Vaiņodē uz 53 dienām nobloķēja dzelzceļa līniju. Par šo nebijušo precedentu Vaiņodē ziņoja teju visos Latvijas plašsaziņas līdzekļos, lokot Vaiņodes vārdu vairāku mēnešu garumā.

Arī 2017. gada 17. augustā uz dzelzceļa pārbrauktuves, pie piketa piemiņas akmens, pulcējās vietējie novada iedzīvotāji, lai atcerētos to dienu notikumus un dalītos pārdzīvotajā. Piketa dalībnieki neslēpj, lai arī pagājuši jau divdesmit gadu, spilgtā atmiņā ir palikuši notikumi par šajā laikā piedzīvoto.

Klātesošos uzrunāja un Vaiņodes novada pašvaldības vārdā ziedus pie piemiņas akmens nolika Vaiņodes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Oļegs Jurjevs, kurš pauda gandarījumu par tiem, kuri savulaik nenobijās un pašaizliedzīgi pauda savu nostāju novadam tik svarīgā brīdī, kā arī ar klusuma brīdi godināja tos piketētājus, kuri vairs nav kopā ar mums. Paldies arī Birutai Serdjukai, kura katru gadu neizsīkstošiem spēkiem rūpējas par to, lai piketa notikumi un cilvēki, kuri tajā piedalījās, netiktu aizmirsti.

Ar vēstures liecībām – fotogrāfijām un dažādiem izrakstiem no tā laika laikrakstiem, klātesošos 20 gadus atpakaļ “atgrieza” Māras Ēberliņas apkopotie materiāli par Vaiņodes barikādēm, kas turpmāk atradīsies senlietu krātuvē un brīvi būs pieejami katram interesentam.

Atmiņas, stāsti, kopā būšana, bagātīgi klātais galds un jau par tradīciju kļuvušās vārītās pupas – tas viss 17. augustā vienoja kopā sanākušos.

Nezālēm aizaugušas, sarūsējušas sliedes, kas vietām aizaugušas bieziem krūmiem un daudzviet jau demontētas – tāda ir pašreizējā situācija Vaiņodē 20 gadus pēc pasažieru vilcienu kustības pārtraukšanas. Realitāte ir tāda kāda tā ir – gadiem ejot, vaiņodnieki iemācījušies dzīvot bez vilciena, taču valsts amatpersonu gaisā izgaisušie solījumi kremt vēl aizvien.

 

Ilze Strēle

 

Attēli

Author: Armands Radzuška